15 stycznia 2017 roku

„Nasza kolęda,

czyli:

O potrzebie dobroci”

Okazją była finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szkole.
Uczniowie wystąpili w rolach: cioteczki Scrooge, bratanka Freda, kancelisty Boba, dwóch panów kwestarzy, trzech ulicznych chłopców i, co najważniejsze, Wigilijnych oraz Bożonarodzeniowych Duchów. Inscenizacja powstała
na motywach historii gwiazdkowej Charlesa Dickensa. Widzowie mogli
przez kilkadziesiąt minut wzruszali się sceniczną opowieścią o doprawdy cudownym nawróceniu zatwardziałego serca ludzkiego.

dsc_9712_t1.jpgdsc_9695_t1.jpgdsc_9709_t1.jpg

29 listopada 2016 roku

widowisko kostiumowel pt.

"Sercem i mieczem"

Okazją była Gala honorująca uczestników projektu edukacyjno-artystycznego „Potyczki z Sienkiewiczem”. Uczniowie wystąpili w rolach: Heleny i Jana Skrzetuskiego, Oleńki i Andrzeja Kmicica, Basi i Michała Wołodyjowskiego, Danusi i Zbyszka z Bogdańca, Nel i Stasia Tarkowskiego, a także autora. Inscenizacja powstała na motywach popularnych powieści naszego Noblisty. Widzowie mogli nie tylko oklaskiwać atrakcyjną scenografię, popisy gry szkolnych aktorów, ekspresywną muzykę. Dzięki zastosowanym udanie środkom teatralnym przez kilkadziesiąt minut wzruszali się sceniczną opowieścią o bohaterstwie, miłości, honorze. Ponadto zainteresowanie
oraz autentyczny zachwyt budziły kostiumy z epoki dla wykonawców.

09_t1.jpg24_t1.jpg01_t1.jpg

05_t1.jpg17_t1.jpg

21 października 2016 roku

spektakl pt.

„Kubuś Puchatek

czyli:

I prysły zmysły”

Okazją był finał Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w szkole. Uczniowie wystąpili w rolach: Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kangurzycy, Maleństwa, Kłapouchego, Tygrysa, Sowy Przemądrzałej, Krzysia.
Inscenizacja powstała na motywach znanej powieści Alana Alexandra Milne’a.
Widzowie mogli nie tylko oklaskiwać atrakcyjną scenografię, popisy gry szkolnych aktorów, ekspresywną muzykę. Dzięki zastosowanym udanie środkom teatralnym przez kilkadziesiąt minut wzruszali się sceniczną opowieścią o trudach i walorach prawdziwej przyjaźni.

Scena przy Chełmońskiego działa od 1986 roku. Pierwsze przygotowane przez szkolny teatr spektakle miały charakter kabaretowy i okolicznościowy. Z biegiem czasu jednak zaczęły powstawać przedstawienia artystycznie dojrzalsze, reprezentujące różne gatunki teatralne, będące urzeczywistnieniem interesującej koncepcji sceny teatralnej, wedle której twórcy spektaklu są autorami scenariusza, scenografii czy muzyki, zaś nauczyciele nierzadko scenicznymi partnerami uczniów.

Do najważniejszych „wydarzeń” teatralnych w XIV LO należy zaliczyć następujące przedstawienia:
Pupę wg Ferdydurke Witolda Gombrowicza,
Indyka – na motywach utworu Sławomira Mrożka,
Dziady – na motywach Mickiewiczowskiego arcydramatu,
Misterium Męki Pańskiej,
Misterium Narodzenia Pańskiego,
Suitę na koniec wieku,
Ostatnią bezludną wyspę – na motywach dramatu Sławomira Mrożka,
Ciemniejące płótno w twoich rekach... – na motywach poezji Karola Wojtyły,
Mundur na nim szary. Rzecz o Józefie Piłsudskim,
W drodze do prawdy o Katyniu,
Dla najmłodszych:
Baśń zimowa – na motywach baśni H.Ch. Andersena,
Witaj w moim śnie – na motywach baśni braci Grimm.

Scena przy Chełmońskiego z powodzeniem uczestniczy w przeglądach (przedstawiała swoje spektakle w Gdańsku i Fromborku), w festiwalach oraz konkursach recytatorskich i teatralnych. Na szczególną uwagę zasługują wyróżnienia uzyskane na Wojewódzkim Festiwalu Artystycznym Młodzieży Szkół Średnich.

Teatr szkolny skupia uczniów poszukujących ciekawych form ekspresji własnej osobowości. Udział w tego typu zajęciach pozwala przezwyciężyć nieśmiałość, poprawić dykcję, uczy podstaw aktorskiego rzemiosła, umożliwia wzbogacenie wiedzy o teatrze. Wszystko to ma jednak swoją cenę: wymaga wysiłku, tak ze strony opiekuna, jak i uczniów-aktorów. Tylko wysiłek jednak jest gwarancją sukcesu artystycznego przedstawienia. On zaś daje wszystkim olbrzymią satysfakcję i – co nie jest pozbawione znaczenia – uznanie publiczności.