Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

W dniu 9 marca, podczas dnia otwartego szkoły mieliśmy szansę zapoznać się z grami zręcznościowymi świata: grą NOVUSS i CARROM. Tajniki gier przedstawiła nam p. Svetlana Kunc.

Kilka zdań o grze

NOVUSS - łotewski sport narodowy

Nazywany Bilardem Marynarskim dla 2 albo 4 graczy.

Grę rozgrywa się na kwadratowym stole o boku ok. 100 cm,z łuzami w każdym z rogów i liniami oznaczonymi na powierzchni stołu, dzielącymi go na cztery pola. Celem gry jest umieszczenie wszystkich krążków swojego koloru w łuzach za pomocą krążka, pełniącego funkcję białej bili stosowanej w innych odmianach bilardu.

 

 

Kilka zdań o grze

CARROM – indyjski bilard

Carrom to gra bilardowa rozgrywana na kwadratowym stole, polegająca na wbijaniu drewnianych krążków do łuz, za pomocą strikera. Zawodnicy grają w pozycji siedzącej. Celem gry jest wbicie przez zawodnika wszystkich krążków swojego koloru zanim przeciwnik wbije swoje.

 

Zainteresowanych grami NOVUSS i CARROM zapraszamy po informacje do p. Magdaleny Włodarczyk.

 

 

Od września 2013 r. działa w naszej szkole Klub Gier Wszelakich, proponujący zdrową rozrywkę podczas różnych gier planszowych, karcianych i logicznych. Warto wspomnieć, że ta forma aktywności ma dodatkowy walor integracyjny.

Klub uczestniczy w programie „Scrabble w Szkole”. Organizujemy spotkania, turnieje szkolne, międzyszkolne i dzielnicowe. Wychodzimy w plener , np. podczas Festynu Azorskiego prowadzimy „Szkółkę dla najmłodszych”. Uczestniczymy też w turniejach zewnętrznych.